AB Standartlarında Yaşlı Bakım Hizmetleri Projesi Kapanış Töreni

Kısa ismi YÖRTÜRK olan Yörük Türkmen Vakfımız 2014 yılı içerisinde yaşlı bakım hizmetleri konusunda önemli bir projeye imza attı.

Yaşlı Hakları ve AB Standartlarında Yaşlı Bakım Hizmetleri Projesi kapsamında, YÖRTĞRK ile İtalya’da faaliyet gösteren CESIE ve İspanyol Fundacio Campus Arnau d’Escala derneği, geçtiğimiz 13 ay boyunca yaşlı bakım hizmetleri alanında ortaklaşa bir çok faaliyeti hayata geçirdi. Ayrıca yaşlı bakımıyla ilgili alanlarda faaliyet gösteren başta Almanya olmak üzere en iyi uygulamaların bulunduğu ülkelerden STK’lar ile işbirlikleri geliştirildi.

Türkiye’de yaşlı bakım hizmetlerinin AB standartlarına yükseltilmesi için gerçekleştirilen bu önemli projenin sonuçları; yaşlı bakımında kat edilen mesafe ve uygulamalar, projenin yabancı ortaklarının da hazır bulunduğu bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Program, YÖRTÜRK Vakfı Başkanı Mustafa Tombuloğlu’nun konuşmalarıyla açıldı. Tombuloğlu konuşmasında; gönüllü olarak yürüttükleri huzurevilerinde tek arzularının yaşlılara daha iyi hizmet vermek ve onları mutlu etmek olduğunu belirtti.

Toplantıda konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Yaşlı Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Coşkun Gürboğa, ülkemizde yaşlıların temel sorunlarına değindi.

Avrupa Birliği Bakanlığı, Proje Uygulama Dairesi Başkanı Bülent Özcan bu projenin kamu-STK işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade ederek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile YÖRTÜRK Vakfının proje kapsamındaki verimli işbirliğine değindi..

Toplantıda Proje Kordinatörü Rasim Canatan, proje kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmaları ve sonuçlarını katılımcılarla paylaşmasının ardından, projenin ortaklarından Alman Sivil Toplum Kuruluşu EuroCarers’ın yönetim kurulu başkanı Dr Hanneli Döhner, AB standartlarında yaşlı bakımı için izlenmesi gereken yol haritasını sundu.

yorturk3yorturk5yorturk11

yorturk13yorturk7yorturk12