Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı Teklif Çağrısı Duyuruldu

Türkiye’nin ilk kez katıldığı Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının ilk çağrısı açıldı.

Programa, “daha rekabetçi ve akıllı bir Avrupa”, “daha yeşil, sıfır karbon ekonomisine doğru daha düşük karbon tüketimine yönelen ve dirençli bir Avrupa”, “Avrupa sosyal haklar sütununu uygulayan daha sosyal ve kapsayıcı bir Avrupa” ve “yönetişimde işbirliği” başlıkları altında programa katılan ülkelerdeki kurumlarla ortaklık kurarak proje başvurusu sunulabilir. Programın ortaklık ilkesi kapsamında geliştirilecek olan projelerde en az 3 ülkenin yer alması  gerekmekte olup söz konusu ortaklıkların en az bir AB üyesi ülke ve en az bir AB üyesi olmayan ülke içermesi gerekmektedir. Bir projede aynı ülkeden en fazla 2 kurum yer alabilir.

Proje başvurularını ülkemizden Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak illerinden kamu idareleri, belediyeler, üniversiteler, dernek ve vakıflar, odalar ve borsalar gibi kurumlar ve kar amacı güden tüm tüzel kişiler yapabilir.

Çağrının son başvuru tarihi 28 Mart 2024 olup bu süre içinde çağrı ile ilgilenen kurum ve kuruluşlara yönelik proje hazırlama eğitimleri, bilgilendirme toplantıları ve ortaklık forumu düzenlenmesi öngörülüyor. Geliştirilecek projelerin 24 ile 36 ay arasında tamamlanması şartı aranıyor. 281,4 milyon avroluk bütçesi ile Avrupa Birliği’nin en yüksek bütçeli Sınır Ötesi İşbirliği programlarından olan Programın teklif çağrısı metnine ulaşmak için tıklayınız.

Programa ve teklif çağrısına dair nota ulaşmak için tıklayınız.