Avrupa’dan Türkiye’ye Uzanan Yeni Uluslararası Kültür Rotası Test Edildi!

Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyoruz projesi yeni bir kültür rotasına imza atıyor. İtalya’dan başlayarak Balkanlar üzerinden sırasıyla Evliya Çelebi, Aziz Paul ve Likya yollarını kapsayacak yeni kültür rotasının tamamlanmasına çok az kaldı.

Daha önce İnegöl Belediyesi çevresindeki Evliya Çelebi Yolu ile Eğridir Belediyesi çevresindeki Aziz Paul Yolu’nun çeşitli bölümleri üzerinde yenileme, temizleme, işaretleme gibi pek çok çalışma tamamlanmıştı. Proje kapsamında kültürel miras yönetimi veya sanat tarihi bölümünde okuyan ve mezun olan 4 İtalyan ile yürüyüş turizmi konusunda deneyime sahip bir Yunan, projenin Türk ve İtalyan ortaklarıyla birlikte yeni rotanın bazı bölümlerini test ettiler. Değerlendirmelerde bulundular.

Grup, yaklaşık bir hafta süren yürüyüşüne proje kapsamında hazırlanan İnegöl Belediyesi civarlarındaki rotayı kapsayan rehber kitapçık ve harita ile yola çıktı. Ellerindeki harita ve kitapçığı da deneyen grup, yürüyüş yapanların kaybolup- kaybolmayacağına, işaretlemenin yeterliliğine, rotanın kolay takip edilmesine varıncaya kadar pek çok önemli noktayı değerlendirdi.

Sürdürülebilir turizm, kırsal kalkınmaya yönelik turizm ve doğa sporları gibi konulara da katkı sağlayan Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyoruz projesi, yapılan değerlendirmeler ışığında rehber kitapçık ve haritaya son şeklini verecek ve  basacak. Bu iki örnek, yeni uluslararası rotada olan diğer belediyeler için de örnek teşkil edecek.

Yeni Uluslararası Kültür Rotasının logosu ve ismi hazırlanıyor!
Projedeki İtalyan ve Türk ortaklar da Avrupa’dan Türkiye’ye inecek olan bu yeni rotanın logosu ve ismi üzerindeki son çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiler. Karar aşamasının hemen sonrasında tabelalara da yansıyacak olan isim ve logo, başta tanıtım çalışmaları olmak üzere her yerde  kullanılacak.

Proje, test yürüyüşü sırasında çekilen kısa film ve fotoğraflardan oluşan sergiyi de İnegöl, Demre ve Eğridir’de açacak. Ve son olarak Türkiye’deki kültür rotalarını içerecek şekilde Türkiye ve Avrupa’daki koruma standartlarını ortaya koyan birer rapor hazırlayacak.