Belgesel Filmle Proje Kapanışı

Mudanya Gazeteciler Derneği’nin, Bulgar Gazeteciler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü “Yerel Medyanın AB ile Uyumu” Projesi hazırlanan belgesel filmin gösterimiyle sona erdi.

Mudanya’da yapılan törene, Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile daire müdürleri, dernek üyeleri ve gazeteciler katıldı.

MGD’nin 15 ay süren projesinin başarıyla sonuçlandığını belirten Proje Koordinatörü Hüseyin Türker’in açılış konuşması ardından, MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, proje kapsamında Bulgaristan ve İngiltere’de gerçekleştirilen aktiviteleri ve çalışmaları özetledi. Gerçekçi, Balkanlar ve Avrupa’daki medya kuruluşları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve medya çalışanları ile kamuoyunun Türkiye-AB ilişkileri konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan proje sayesinde her alanda toplumlar arası diyalogun önemine vurgu yapıldığını söyledi.

Konuşmalar ardından hem mesleki, hem de kültürel anlarda diyaloga katkı sağlayan projenin çıktısı olarak hazırlanan, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği öncesi ve sonrasındaki azınlıklar ve medyadaki değişimi konu alan belgesel film de gösterime sunuldu. Çekimleri 4 aylık sürede tamamlanan 35 dakikalık belgeselde, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin yanı sıra medya kuruluşları, sivil toplum temsilcileri ve akademisyenlerle yapılan röportajlara yer verildi.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/turk-yerel-medyasinin-avrupa-birligine-uyumu/