Bir Katılım Projesi – Dolu Dolu İki Organizayon

Gençlik Servisleri Merkezi ve Lunaria tarafından yürütülen “Hep Birlikte: Bir Katılım Projesi”, Aralık ayında iki önemli organizasyona imza attı.

Bunlardan ilki 14-16 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye’den ve İtalya’dan 24 STK temsilcisinin katılımı ile Antalya’da düzenlenen “İyi Örnekler Atölye Çalışması” oldu. Hemen ardından 17-18 Aralık tarihlerinde yapılan “AB-Türkiye Diyalog Konferansı ve STK Fuarı” ile projenin kapanışı gerçekleştirildi.

“İyi Örnekler Atölye Çalışması” süresince, kollektif bilgi üretiminde reformsal bir yaklaşım olan World Cafe tekniği kullanılarak karşılaşılan sorunlar tartışıldı. Daha sonra yapılan grup çalışmalarında; insan kaynakları, bütçe, yerel, ulusal ve uluslararası ağlar kurulması, gençlerin katılımı, gençlere ulaşmak, politik düzenlemeler, insan hakları  ve şeffaflık konularındaki iyi örnekler üzerinde çalışıldı, sunumlar yapıldı ve eylem planları hazırlandı.

Projenin kapanış etkinliği olan ve 100 farklı kuruluştan temsilciyi bir araya getiren “AB-Türkiye Diyalog Konferansı ve STK Fuarı”, katılımcılara kuruluşlarını ve projelerini tanıtma ve diğer kuruluşlarla tanışma fırsatı verdi. Ayrıca katılımcılar, bu etkinlik kapsamında düzenlenen; ekolojik okuryazarlık, toplumsal cinsiyet, gençlik hakları, gönüllülük ve demokrasi vs. konularındaki atölye çalışmaları, söyleşiler, belgesel ve slayt gösterilerine katılarak bilgilerini güncelleme fırsatı buldular.

Konferansta ise Avrupa’dan ve Türkiye’den gelen uzmanlar eşliğinde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri konusunda en güncel bilgiler paylaşıldı ve demokrasi, insan hakları, katılım ve politik reformlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/hep-birlikte-bir-katilim-projesi/