Bozayıların korunması için güçler birleşiyor!

Avrupa Birliği özellikle biyoçeşitliliğin doğal ortamında korunması konusunda yıllardır çok ciddi uğraş veriyor. Birlik içinde nesli tehlikede olan canlı ve bitkilerin korunma alanları ve bu konuya ilişkin uyguladığı politikalar çerçevesinde geliştirdiği Natura 2000 ağı, pek çok canlının hayatını sürdürmesinde önemli rol oynuyor.

Türkiye’de 2003 yılından bu yana koruma altında olan Bozayı ırkı Kars’ın Sarıkamış Doğa Parkında izleniyor. Ancak hala bu ırkın sayısı ve dağılımı konusunda güvenilir veri bulunmuyor. İtalyan Istituto Oikos- Onlus ile Türkiye’deki Kuzey Doğa Derneği el ele vererek Bozayıların Korunması projesi çerçevesinde bu verilere sağlıklı bir şekilde ulaşmak üzere kolları sıvadı. Proje ortakları hem Avrupa’da etoburların korunmasına yönelik yıllarca biriken tecrübe, bilgi ve en iyi örneklerin Türkiye’ye uyarlanmasını sağlamak, hem de doğal kaynakların doğru yönetilmesiyle bozayı nüfusunun korunmasını sürdürülebilir kılmak üzere harekete geçti.

Türk heyet çalışma ziyaretini İtalya’daki Adelmello Brenta Doğal Parkında tamamladı. 27-29 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette, bozayı nüfusunun nasıl yönetileceği konuşuldu. Eko turizme ilişkin iyi örnekler masaya yatırıldı.

Orman ve Turizm Bakanlıklarından da  katılımcıların bulunduğu toplantılarda İtalya’da çalışan park korucuları ile Trento bölgesindeki yetkililerle  Sarıkamış’ta  sürdürülebilir eko turizm aktivitelerinin tanıtımının nasıl yapılacağı, nasıl destekleneceğine ilişkin konular tartışıldı.

Bunların dışında yapılan teknik toplantılarda da özellikle bozayıların izlenmesinin nasıl gerçekleşmesi gerektiğine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Nesli tükenmekte olan canlıların korunmasının, turizmin tanıtımında nasıl temel öge haline getirileceği konuşuldu.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/boz-ayilarin-korunmasi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.