Çankayalı çiftçiler Portekiz’de yağmur hasadını öğrendi!

Yağmur Hasadı projesi kapsamında Ankara’nın Çankaya ilçesinden seçilen beşi kadın 10 çiftçi Portekiz’de yağmur hasadı konusunda eğitim aldı. Peyzaj Araştırmaları Derneğinin yürüttüğü proje, ortak kurumların yerel düzeyde iklim değişikliğine adaptasyon kapasitelerinin artırılmasını ve yağmur hasadı metoduyla etkin su yönetimi sistemlerinin geliştirilmesini hedefliyor.

Projenin daha önce başarıyla uygulandığı Portekiz’e saha çalışmaları için giden çiftçiler, yapılan uygulamaları yerinde gördüler. İnsancıl Dünya Derneği (AMH) arazilerinde gözlemde bulunan çiftçiler ilk pratiği ise kendi bahçelerinde uygulayacaklar.

Meyve ve sebze üretiminde kullanacakları suyu öğrendikleri biriktirme yöntemleri çerçevesinde uygulamalarının ardından, daha büyük ölçekli bir uygulama yapmak için Tarımsal Kalkınma Kooperatifleriyle konuşarak karar verecekler. Çankaya’nın kırsal mahallelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Karahasanlı, Evciler, Kömürcüler, Akarlar, Tohumlar ve Yayla mahallelerini kapsıyor.

Teknik gezide aynı zamanda ortak kurumlarda gerekli eğitimleri vermek üzere eğitici eğitimleri de gerçekleştirildi.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/yagmur-hasadi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.