Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi Hatay’da Mülteci Çocuklarla Buluşuyor!

Başak Kültür ve Sanat Vakfının, Van Barosu ve Hollandalı sivil toplum kuruluşu DW-RS Producties ortaklığında yürüttüğü  Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi Hatay’da Suriyeli mülteci çocuklarla bir araya geliyor. Proje kapsamında Hayata Destek Derneği katkılarıyla, derneğin Hatay Narlıca’daki Toplum Merkezinde yaşayan mülteci ve yerel çocuklara yönelik insan hakları ve sinema atölyeleri düzenleniyor.

Projenin Hatay ayağında oyuncu-yönetmen Derya Durmaz ve Amerikalı yönetmen-akademisyen Theron Patterson eğitmenliğinde 14-18 yaş arası çocuklarla atölye çalışmaları yapılıyor.

Bu çalışmada, insan hakları konularında farkındalık yaratacak çocukların katılımıyla temel eğitim veriliyor, ardından düzenlenen sinema atölyesinde, kendileri senaryo yazıp, bunları ikişer dakikalık film olarak çekiyorlar.

Benzer vir çalışma, geçtiğimiz haftalarda Bitlis Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde düzenlendi. Proje Bitlis’te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelindi. Toplantı sonunda yörede kurumlar arası işbirlini güçlendirerek, özellikle hayata karışamayan engelli ve madde bağımlılığı mağduru çocuklara yönelik çeşitli projeler yürütülmesine karar verildi.

14 aylık bir dönemde tamamlanması planlanan Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi kapsamında bugüne kadar Bitlis dışında Van, Soma, Batman, Amsterdam ve Dersim’de hassas konumdaki çocuklarla insan hakları ve sinema atölyeleri gerçekleştirildi. Projenin bundan sonraki durakları Ordu ve Denizli olacak.