Çocuklar İnsan Hakları için Sinemayla Buluştu

Başak Kültür ve Sanat Vakfı’nın, Van Barosu ve Hollandalı sivil toplum kuruluşu DW-RS Producties ortaklığında gerçekleştirdiği, Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından fonlanan “Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi” Ordu’da fındık işçisi çocuklarla bir araya geldi.

Proje kapsamında 26-28 Ağustos tarihlerinde Fatsa’da Hayata Destek Derneği Fatsa Yaz Kampında, fındık işçisi ailelerin çocukları ile insan hakları ve sinema atölyesi yapıldı. 3 gün süren eğitimlerde katılımcı çocuklar çocukların eğitim ve eğlenme-spor yapma hakkına atıfta bulunan 2 kısa film yaptılar.

Projenin Ordu ayağında oyuncu-yönetmen Derya Durmaz, Amerikalı yönetmen-akademisyen Theron Patterson ve Van Baro Başkanı Avukat Murat Timur eğitmenliğinde 14-18 yaş arası çocuklarla atölye çalışmaları yapılmasının yanı sıra, 29 Ağustos’ta Ordu Kadını Güçlendirme Derneği’nde Ordu’da fındık işçisi olarak çalışan ailelerin çocuklarının işçilik yaptıkları dönemde içinde bulundukları koşulların ve koşulların düzeltilmesi için yapılması gerekenlerin konuşulduğu bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda işçi ailelerin ve çocuklarının temel hakları konusunda savunuculuk çalışmaları yapılmasının en önemli ihtiyaçlardan biri olduğu görüşü ortaya çıktı.

14 aylık bir dönemde tamamlanması planlanan “Çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema Projesi” kapsamında bugüne kadar Bitlis dışında Van, Soma, Batman, Amsterdam, Dersim, Bitlis, Hatay’da hassas konumdaki çocuklarla insan hakları ve sinema atölyeleri gerçekleştirildi. Projenin bundan sonraki durakları İstanbul, Denizli olacak.