“Diyaloğun 10 Yılı” Kutlandı

2008’den bu yana altı farklı dönem kapsamında, değişik alanlarda yürütülen 400’e yakın projeye ve 650’nin üzerinde diyalog amaçlı ortaklığa yaklaşık 50 milyon avro hibe sağlanan Türkiye’nin en uzun soluklu programlarından olan Sivil Toplum Diyaloğu’nun 10. Yıl Etkinliği 9 Mart 2021 tarihinde çevrimiçi platform üzerinden düzenlendi. Sivil Toplum Diyaloğu programından destek alan STK’lar, sivil topluma emek ve gönül verenler, paydaş kurumlar ile Türkiye ve AB kamuoyundan katılımcıların izlediği etkinlik “Diyalogla Güçlendik – 10 Yılın Sergisi” konulu çevrimiçi sergi ile başladı, Etkinlikte ayrıca Sivil Toplum Diyaloğu çatısı altında buluşan ve birlikte çalışan STK’ların hikayelerinden görüntüler paylaşıldı.

İlk oturumda, Gazeteci ve Sunucu Mirgün Cabas’ın moderatörlüğünde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Küresel Toplum Katılımı ve Dayanıklılık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Eski Başkanı (2014) Stefano Manservisi ve İktisadi Kalkınma Vakfı Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray bir araya gelerek Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğunu anlattılar.

Ünlü sanatçı Gülsin Onay tarafından verilen piyano resitalinin ardından, Gazeteci Cüneyt Özdemir ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan Sivil Toplum Diyaloğu Yolcuğu Diyaloğun 10 yılını konuştular.

Etkinliğin öğleden sonraki oturumunda Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci’nin moderatörlüğünde düzenlenen panele Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’ndan (KORUNCUK) temsilciler katılarak Temel Haklar, Eğitim ve Hassas Gruplar konusunda diyalog yolculuklarını ve öykülerini paylaştılar.

Sivil Toplum Diyaloğu Öyküleri; Çevre, Doğa, Biyolojik Çeşitlilik konusu ile Meteoroloji Mühendisi ve Sunucu Bünyamin Sürmeli moderasyonunda TEMA Vakfı ve Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) temsilcilerinin katılımı ile devam etti.

Deniz Güngör tarafından gerçekleştirilen Aqua Drum Performansının ardından Sunucu Semiha Şahin moderasyonunda Gençlik, Kültür ve Sanat konulu panel Maya Vakfı ve Kültür Rotaları Derneği temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.

Sivil Toplum Diyaloğu Öyküleri Panel serisinin son oturumu Ekonomist, Gazeteci ve Sunucu Cem Seğmen moderasyonunda İş Dünyası, Girişimcilik ve Sektörel İşbirliği konularında düzenlendi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Southeast European Change Network Vakfı ve HALİÉUS-Organizzazione di Cooperazione Internazionale per La Pesca, L’Acquacultura, La Ricerca, Lo Sviluppo E L’Ambiente Derneği’nden (İtalya) temsilciler panele katılarak bilgi ve deneyimlerini aktardılar.

Birbirinden değerli STK temsilcilerinin 2008’den bu yana farklı temalardaki projelerden edindikleri deneyimlerini anlattıkları panellerin ardından Sivil Toplum Diyaloğu’nun 6. Dönem tanıtım filmi yayımlandı. Yoğun geçen etkinlik, gün sonunda özetlenerek sonrasında etkinliğin karikatürlerle mizah dilinden anlatımı yapıldı.

Sivil topluma yönelik hibe desteklerinin başvuru ve uygulama süreçleriyle ilgili gösterilen animasyon filminin ardından etkinlik ile ilgili sosyal medya paylaşımlarının Diyalog Ekranı altında gösterilmesi ile etkinlik sona erdi.

Bir marka haline gelen Sivil Toplum Diyaloğu Programında 10 yıllık yolculuğun, kazanımların ve başarı hikayelerinin paylaşıldığı etkinliğe katılarak bilgi ve deneyimlerini paylaşan tüm panelistlere ve gün boyunca ekranları başında programı izleyen tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.