Erzurum’da Organik Et ve Süt Ürünleri Projesi 120 İşletmeye Organik Statüsü kazandırmak üzere yola çıktı!

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği, Erzurum’da Organik Et ve Süt Ürünleri Projesinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Veterinerlik ve Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ile bölge çiftçilerinin yanı sıra AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan vekili Eyüp Tavlaşoğlu, proje ortağı Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) yetkililerinin de  katıldığı törende organik tarımın önemine vurgu yapıldı.

Projeyi yürüten Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Dernek Başkanı Nazmi Ilıcalı, bir yıl sürecek olan proje sonrasında, 120 işletmeye organik üretim statüsü kazandırmayı amaçladıklarını belirtti. Bunun yanı sıra 1500 üreticinin de konuya ilişkin eğitim alacağını söyledi. Organik üretimin pazarlanmasının çiftçilerin gelir seviyelerine katkı sağlayacağının altını çizen Ilıcalı, Alman ortaklarıyla  birlikte çalışarak uluslararası düzeyde iyi örneklerin Erzurum’daki üreticilerle paylaşılacağını da sözlerine ekledi.

Erzurum’da organik et ve süt üretiminin yaygınlaştırılmasını hedefleyen proje ile  yörede gittikçe önem kazanan organik tarım ve  hayvancılık konusunda da farkındalık oluşturulması bekleniyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/erzurumda-organik-et-ve-sut-urunleri/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.