Eurodesk, Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir Projesini Varna’da tanıttı

Türkiye Kızılay Derneği Eskişehir Şubesinin, Portekizli ortağı Saude Em Portugues ile birlikte yürüttüğü Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir projesi, Eylül sonu Varna’da düzenlenen Eurodesk Network Toplantısında tanıtıldı.  Eurodesk Türkiye’nin dikkatini çeken Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir projesi, yılda iki kez düzenlenen toplantının  en iyi uygulamalar bölümünde  (“Best Practice Pitches”) 34 ülkenin yer aldığı bir platformda anlatıldı.

Özellikle gençler arasında kan bağışı konusunda farkındalığını, bağış miktarının artırılmasını ve gençlerin sürdürülebilir şekilde kan bağışı yapmaya devam etmesini hedefleyen Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir projesi, bu amaçla eğlence ve teknoloji faktörlerini devreye soktu.

On dört aylık sürede tamamlanan proje, zenginleştirilmiş bir sanal gerçeklik simülasyonu yaratarak (3D) bunu bir oyuna dönüştürdü. Özel gözlükler takılarak oynanan oyunda, gençler insan vücuduna girerek damarlarda dolaşıyor. Alyuvarları görüyor, virüslerle savaşıyor, vücudun kan bağışı aldıktan sonraki değişimine tanık oluyor. Puan toplayarak damarlardaki yaraları tamir ediyor. Yani kan bağışının önemine bambaşka bir ortamda tanıklık ediyor ve bunu da eğlenceli bir oyun yardımıyla yapıyorlar. Projenin gençlerin kan bağışını artırmak için oluşturduğu kampanya öncesinde ve sonrasındaki anket çalışmasına göre, bağış yapacak gençlerin oranında yüzde 52’lik bir artış yakalandı. Gerek teknolojinin kullanılması gerekse gençler arasında bu kadar yüksek ölçüde kan bağışının arttırılması da projeyi Eurodesk Network Toplantısına taşıdı.

Eurodesk Hakkında:
Eurodesk
uluslararası kâr amacı gütmeyen bir dernek olarak 1990 yılında kuruldu. Erasmus+ Programına (2014-2020) destek kuruluş olarak çalışmalarını sürdüren Eurodesk, gençlere ücretsiz gençlik bilgilendirmesi ve uluslararası öğrenme hareketliliği fırsatları hakkında bilgi sağlayan en kapsamlı ve erişilebilir kaynaktır.

Eurodesk 34 ülkede bulunmaktadır. Bu ülkelerde Eurodesk ana merkezleri, paydaşları olan temas noktalarına yardım ederek Eurodesk’in “gençler arasında öğrenme hareketliliği fırsatları konusunda farkındalık yaratma ve onları aktif vatandaş olmaya teşvik etmek” misyonunu yürütmesini sağlamaktadır. Daha fazla bilgi için  https://www.eurodesk.eu sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eurodesk Türkiye Hakkında:
34 Avrupa ülkesinde faaliyette bulunan Eurodesk Bilgi Ağı, Türkiye’de  Türk Ulusal Ajansı bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Eurodesk Türkiye, ülke çapında akredite edilmiş temas noktaları ile birlikte çalışır. Eurodesk Türkiye Temas Noktaları, TC. AB Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından, gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermekle yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Eurodesk Türkiye Birimi (eurodesktr@ua.gov.tr) ile doğrudan temas kurabilir veya en yakın temas noktası ile de yüzyüze (http://eurodesk.ua.gov.tr/temas-noktalari.aspx) görüşebilirsiniz.