Gıda Güvenliği Projesi ilk uluslararası toplantısını İspanya Valensiya’da gerçekleştirdi!

Projeyi yürüten SETBİR sekiz kişilik bir heyet ile proje ortağı FEDACOVA (Valensiya Bölgesel Gıda Federasyonu) ile bir araya geldi. AB gıda güvenliği mevzuatı ve uygulamaları hakkında bilgi alan heyet daha sonra peynir ve sütlü tatlı üretimi yapan bir tesiste iyi üretim ve gıda güvenliği uygulamaları ile ürün etiketlerine ilişkin incelemelerde bulundu.

Proje kapsamında, İspanya’daki KOBİ’lerin inovasyon ihtiyaçlarına çözüm sunan, gıda ve sağlık; gıda kalitesi ve güvenliği; endüstriyel tasarım ve üretim; sürdürülebilirlik; gıda mevzuat aktiviteleri; tüketici tadım testleri ve analitik hizmetler konuları üzerine çalışmalar yapan Ainia Teknoloji Merkezi’ni ziyaret eden heyet, daha sonra Avrupa’nın en modern ve büyük kesimhanesi Martinez Lariente işletmesine geçerek AB’de uygulanan karkas sınıflandırma sistemine dair yetkililerden bilgi aldı.

Gıda güvenliği ve gıda katkı maddeleri alanında, Türkiye’de ve AB’de çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları arasında iletişimin ve işbirliğinin güçlendirilmesini hedefleyen Gıda Güvenliği projesi, İspanya’da son olarak süt ürünlerine yönelik incelemelerde bulundu. Granja San Ramon Requena süt çiftliğindeki biyogaz tesisi ile  Danone işletmesinde iyi üretim uygulamaları, iş güvenliği ve etiketleme konuları hakkında bilgi aldılar.

Daha fazla bilgi için www.gidaguvenligiprojesi.org/tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.