Girişimcilik Eğitim Modülü YÖK’e Sunuluyor

İşte Gençlik Projesinin Geliştirdiği Girişimcilik Eğitim Modülü YÖK’e Sunuluyor

Türkiye’den Antalya Avrupa Birliği Çalışmaların Destekleme Merkezi ve İtalya’dan Joint Derneği ile ortak olarak yürütülen İşte Gençlik projesi, önemli ve sürdürülebilir başarılara imza atarak tamamlandı.

Proje, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki genç işsizliğine bir çözüm aramak, gençlerin toplumda bir katma değer yaratmalarını sağlamak ve bu bağlamda girişimcilik becerilerini  desteklemek üzere yola çıktı. İtalya’ya yapılan çalışma ziyareti sonrasında gözlemler, deneyimler bir eğitim modülünde birleştirildi. Bu modül içinde bir de gençlere yönelik bir oyun tasarlandı ve oyun bir mobil uygulamayla desteklendi. Gençler bu oyunu oynadıkça veya mobil uygulamayı kullandıkça girişimcilik hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabiliyor, kendi iş planlarını geliştirebiliyor ve başarı hikayeleriyle tanışıyor.

Önce AGÜ, sonra YÖK ve en nihayetinde Harvard!

Son derece başarılı olan bu eğitim modülü ve uygulama projenin iştirakçisi de olan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) tarafından girişimcilik dersleri kapsamında kullanılmaya başlandı. Bunun dışında yine üniversite tarafından Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) geliştirilen girişimcilik eğitim modülünün üniversitelerde müfredat kapsamında uygulanmasına yönelik bir öneri sunulması üzerine çalışmalar devam ediyor.

Geliştirilen eğitim modülü ve oyunun bir diğer yenilikçi boyutu ise sosyal girişimcilik üzerine ayrı bir bölüm içermesi oldu. Bu nedenle de modül Harvard Üniversitesi 2017 Sosyal Girişimcilik Konferansı’ndan davet aldı ve tanıtımı yapıldı.

Proje kapsamında ayrıca Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen sivil toplum kuruluşlarından eğitmen adaylarıyla Kayseri’de eğitimci eğitimi gerçekleştirildiAntalya’da ulusal ve uluslararası girişimcilik kampları düzenlendi. Projenin son ayağında ise tüm Türkiye’den gençlerin başvurusuna açık olan “En İyi İş Fikri” yarışması yapıldı ve sonuçlandırıldı.

Proje hakkında detaylı bilgi için www.youthatworkproject.com/iste-genclik-projesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.