Gölge Meclis Projesi – 28 Temmuz Mamak – 1. Gölge Meclis toplantısı

25-26 Haziran tarihlerinde Mamak’ta gerçekleşen Kadınlar ve Yerel Siyaset Eğitim Günleri Programından sonra Mamak Gölge Meclisi ilk toplantısını 28 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirdi.

Gölge Meclislerde kadınlar toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı politikalar ve hizmetler geliştirilmesi için Belediye Meclislerine nasıl etki edeceklerini tartışıyorlar. “Siyasette Gözünüz olsun” diyerek yola çıktığımız Gölge Meclis Projesi, kadınların yerelde siyasete katılımını ve yerel karar alma mekanizmalarında temsilini artırmayı hedefliyor.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından yürütülen proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu III – Siyasi Kriterler Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte. Projenin ortakları, ATAUM (Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve Bulgaristan’dan CWSP (Kadın Çalışmaları ve Politikaları Merkezi).

Eğitim günleri boyunca kadınlar ve yerel siyaset, toplumsal cinsiyet eşitliği, ilgili ulusal ve uluslararası belgeler hakkında bilgilerini genişleten kadınlar aynı zamanda interaktif çalışmalarla kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir ortam buldular.

Proje ekibinin katılımıyla 28 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ilk toplantıda Gölge Meclis üyesi kadınlar Gölge Meclisin çalışma ilke ve yöntemlerini tartıştılar ve üzerinde mutabakata vardılar. Bu ilke ve yöntemler çerçevesinde Ekim ayına dek çalışacak olan Mamak Gölge Meclis 28 Temmuz’daki ilk toplantıda aynı zamanda Mamak gündemine dair önerilerini sundu. Bu öneriler çerçevesinde kadın gözlüğüyle Mamak’ta üzerinde çalışılması gereken konuların neler olduğu ortaya çıkmış oldu. Bundan sonraki toplantılarda Gölge Meclis üyelerinden seçilecek olan yerel koordinatörün organizatörlüğünde ve proje ekibinin desteğiyle gündem önerileri üzerinde çalışılacak ve bu konuda yerel aktörlere ve karar alma mekanizmalarına nasıl etki edileceği konuları gündemde olacak.

2014 yılının Ekim ayında başlayan “Gölge Meclis Projesi”, 2015 yılının Aralık ayına kadar devam edecek.