Güçlü UCİM ile Güçlü Çocuklar

‘Güçlü UCİM, Güçlü Çocuklar’ Projesi; mahremiyet ve çocuk haklarına odaklanan LEGO® interaktif eğitim seti, yaratıcı drama eğitimleri, Çocuk Dostu Yayıncılık Çalıştayı ve eğitici eğitimleri ile savunuculuk ve ortaklık kapasitesini artırarak çocuk istismarının önlenmesine dikkat çekti.

1949 yılından beri dünyanın birçok ülkesindeki çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılığını tetikleyen LEGO® oyuncak setleri, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ile bir ilke imza atarak çocukların mahremiyet ve çocuk hakları kavramlarını yakından tanımasına destek oldu.

Türkiye’de 55 ilde, yaklaşık 75.000’i aşkın gönüllüsü ile faaliyet gösteren UCİM’in, Sivil Toplum Destek Programı Üçüncü Dönemi kapsamında yürüttüğü “Güçlü UCİM, Güçlü Çocuklar” Projesi kapsamında, LEGO® Education Türkiye ve Teknokta ortaklığında geliştirdiği “Bedensel Söz Hakkım” eğitimleri projede yer alan farklı illerdeki okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğrencilerine verildi. Dünyada bu yaş grubu için oluşturulan ilk interaktif eğitim seti olan “Bedensel Söz Hakkım”, projede yer alan faaliyetlerden yalnızca birisi.

Yaratıcı drama ve çocuk dostu yayıncılık

UCİM Türkiye Hukuk Koordinatörü Avukat Pelin Uzun, proje ile “UCİM’in kapasitesinin güçlendirilmesi, daha fazla farkındalık yaratılması ve daha fazla çocuğa ulaşılmasını” hedeflediklerini belirtiyor. Uzun, “Bedensel Söz Hakkım” eğitimleriyle beraber farklı yaş gruplarına drama yoluyla da eğitimler verdiklerini ekliyor. UCIM eğitimci ve psikologlarının Çağdaş Drama Derneği ile birlikte geliştirdikleri “Çocuklara Yaratıcı Drama ile Mahremiyet Eğitimi” teatral dramatizasyon yöntemini kullanıyor.

“Güçlü UCİM, Güçlü Çocuklar” kapsamında gerçekleştirilen diğer faaliyetler arasında Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) iş birliği ile düzenlenen Çocuk Dostu Yayıncılık Çalıştayı, UCİM eğitmenlerine ve gönüllülerine yönelik eğitici eğitimleri, kuruluşundan bu yana yaşanan deneyimleri anlatan bir belgesel ve sosyal medya kampanyaları bulunuyor. Pelin Uzun, eğitimler sonrasında, eğiticilerin kendi illerinde daha fazla UCİM gönüllüsüne bu eğitimleri vererek bir kelebek etkisi yarattıklarını söylüyor.

Instagram canlı yayınıyla açılış

Çocuk istismarının herkesin başına gelebileceği, istismarın eğitimlerle ve ailelerin bilinçlendirilmesi ile önlenebilir olduğuna sosyal medya kampanyalarıyla da dikkat çeken UCİM, projenin açılışını 23 Nisan 2022’de oyuncu ve sunucu Uraz Kaygılaroğlu’nun öncülüğünde Instagram canlı yayını ile gerçekleştirmişti.

Kaygılaroğlu, “Herkesin çocuğunun başına gelebilir” çağrısıyla kampanyaya Ezgi Mola, Nilperi Şahinkaya, Cem Yılmaz, Özge Özpirinçci, Demet Evgar, Gülse Birsel gibi tanınmış isimlerin de katılımını sağlamıştı. Ünlü isimlerle beraber katılımcıların da destekte bulunduğu kampanya, önleme merkezlerinin kurulmasına önemli bir katkıda bulundu.

UCİM çocukların yanında

“Çocuklar konuşacak, UCİM yanlarında olacak,” sloganıyla faaliyetlerine devam eden UCİM çocuk istismarı konusuna dikkat çekmek üzere; çocuk hakları, mahremiyet, dijital zorbalık, konularında bugüne kadar yüzlerce okulda, pek çok üniversitede eğitim verdi, farkındalık çalışmaları gerçekleştirdi ve halen çalışmalarına devam ediyor. UCİM, aynı zamanda istismar davalarında ve ihbar hattına gelen dosyalarda gönüllü avukatlarıyla ailelere destek oluyor ve rehabilitasyon süreçlerinde rehberlik yapıyor. Türkiye’nin her yerinde çocuk istismarı ile mücadele eden UCİM, “Güçlü UCİM, Güçlü Çocuklar” Projesi ile daha da güçlenerek sürdürülebilir fayda sağlamayı amaçlıyor.