Güneş Enerjisi ve Enerji Verimliliği Projesi Son Etkinliğini Düzenledi

Karşıyaka Yenilenebilir Enerji Derneğinin yürüttüğü Güneş Enerjisi ve Enerji Verimliliği projesi dört gün süren Yenilenebilir Enerji Kültürü Festivali (GünFest) ile son buldu. Türkiye’den Karşıyaka Sosyal Sorumluluk ve Bilim Derneği ile Karşıya Birliği ve Dayanışma Derneği ve İtalya’dan Kyoto Club’un ortak olduğu projenin kapanış festivali kapsamında yenilenebilir enerji, güneş enerjisi, enerji verimliliği ve iklim değişikliği konularında; şiir, karikatür, kısa film ve bilim iletişimi sunumu başlığıyla yarışmalar düzenlendi, ödüller verildi.

Yaklaşık 400 kişinin ziyaret ettiği festivalde, iklim değişikliği, güneş enerjisi uzmanları ve sivil toplum liderlerinin yanı sıra birçok eğitim ve sanayi kuruluşu da açtıkları stantlarda katılımcılar ile buluştu.

Yenilenebilir enerji kültürüne katkı sağlayarak vatandaşları daha çevreci ve doğa dostu enerji kaynakları tüketmeleri konusunda teşvik etmek amacı ile yola çıkan proje, İzmir’in kuzeyini kapsayan 8 ilçede (Karşıyaka, Çiğli, Menemen, Aliağa, Foça, Bergama, Dikili, Kınık) uygulandı. Üniversite, sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili kurumlardan enerji uzmanlarının katılımıyla yerel eğitim çalıştayları düzenlendi. Avrupa’daki iyi uygulamalar sivil toplum liderlerine aktarıldı. Projenin hedef kitlesinde yer alan mühendisler, mimarlar, avukatlar, site ve apartman yöneticileri teknik ve pratik olarak bilgilendirildi, güneş enerjisi ve enerji verimliliği konularında farkındalık yaratıldı.