Güneş Enerjisi ve Güneş Verimliliği Projesi Roma’da eğitim aldı!

Karşıyaka Yenilenebilir Enerji Derneğinin yürüttüğü proje çerçevesinde 15 kişilik bir grup Roma’da yenilenebilir enerji ile güneş enerjisi konularında eğitim aldı. Değişik meslek gruplarından oluşan grup Roma Parlamentosu Çevre, Bayındırlık ve Kamu İşleri Komitesini ziyaret etti. Komite Başkanı Ermete Realacci güneş enerjisi ve enerji verimliliği konusunda bugünkü durum ve geleceğe dair senaryolar hakkında heyeti bilgilendirdi.

Avrupa’nın en büyük enerji santrallerinden olan Montaltodi Castro’yu da ziyaret eden heyete, güneş enerjisi, enerji verimliliği konularına çevre, ekonomi, teknik, yasal ve sivil toplum bakış açılarından yaklaşan çok sayıda sunum yapıldı. Sunumlar Vatikan’daki güneş paneli uygulamalarını içeren teknik geziyle de desteklendi.

Proje koordinatörü Hüsnü Yardımcı edindikleri yeni bilgileri ve tecrübeleri gerekli yerlere aktaracaklarını belirtti. Yardımcı, İzmir’deki 8 ilçede çalışmaların tamamlanmasından sonra projenin finalinde dört gün sürecek yenilenebilir enerji ve güneş enerjisi festivali yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/gunes-enerjisi-ve-enerji-verimliligi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.