“Her Şey Haklar İçin, Haklar Herkes İçin” Projesi Kapanış Toplantısı

Türkiye Gençlik Birliği Derneğinin, Romanya’dan Partners Foundation for Local Development (FPDL) ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) ile ortaklaşa yürüttüğü “Her Şey Haklar İçin, Haklar Herkes İçin” Projesinin kapanış toplantısı, 14 Aralık 2015 tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Toplantı, proje koordinatörü Elif Serbest ve CIES temsilcisi Simla Yavaş’ın 14 aylık proje süreci ve proje çıktılarıyla ilgili bilgilendirmeleriyle başladı. Ardından proje eğitmenleri ve katılımcıların süreçle ilgili deneyimlerini, kişisel ve kuruluşları adına kazanımlarını, diğer STK’larla geliştirdikleri işbirliği ve diyalogları ve bundan sonraki sürece ilişkin hedeflerini paylaştıkları söyleşi oturumu gerçekleştirildi.

Gençlik ve engelli hakları alanında çalışan STK’ları engelli bireylerin hak temelli mücadelesi konusunda güç birliği yapmak için biraraya getiren proje kapsamında 6 kez düzenlenen “Engelli Hakları İzleme ve Savunuculuk” eğitimlerine farklı illerden engelli ve engelsiz toplam 120 genç katıldı.

Engelli ve engelsiz gençler hak temelli yaklaşım esasına dayalı savunuculuk ve ayrımcılıkla mücadele yöntemlerini öğrenirken aynı zamanda birarada olarak farklı engel gruplarının sorun ve ihtiyaçlarını birbirlerinden öğrenme fırsatı buldular. Gençler karşılıklı önyargılarını kırdılar, hem bireysel hem de STK’ları arasında sürdürülebilir ortaklıklar kurdular.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/sey-haklar-icin-haklar-herkes-icin/