Kadınlar Göç Yolunda Projesi Tamamlandı

Kadınlar Göç Yolunda Projesi, bir sergi, bir panel ve yüreklere dokunan bir belgesel gösterimiyle tamamlandı.

Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM),  Türkiye’den Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) ve İtalya’dan da EUROCULTURA ile ortaklaşa yürüttüğü Kadınlar Göç Yolunda projesi, bir yıllık yoğun çalışmasının sonuçlarını kapanış toplantısında paylaştı. Toplantıya KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir de katıldı. Suriyeli ressam Sumaya Khadre’nin resimlerinden oluşan bir sergi ile başlayan kapanış etkinliği Uluslararası Mülteci Kadınlar Paneli ile devam etti. “Ayrılık” isimli belgeselin gala gösterisiyle son buldu.

Kadın mültecilerin yaşadıkları gerçek problemleri ve onların ihtiyaçlarını belirlemek üzere yola çıkan proje,  aynı zamanda mültecilerin yasal hakları ve düzenlemeler hakkında farkındalık yaratmayı hedefledi. Bu konuda çeşitli eğitimler verildi. Çalıştaylar yapıldı. Türkiye’de 400’ü aşkın Suriyeli kadın ile görüşülerek bu kadınların yasal haklarını ne kadar bildikleri, eksik noktaların ne olduğu, kendilerine verilen hizmeti nasıl buldukları ve ihtiyaçlarını ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirildi. Mülteciler ve mülteci entegrasyonu konusunda Avrupa ve Türkiye’de yapılan iyi uygulamalar araştırıldı. ‘Ayrılık’ adında bir belgesel film hazırlandı.

Belgesel film; İstanbul, Gaziantep ve Hatay’da kamplarda ve kamp dışında yaşayan 8 mülteci kadının hikâyesinden yola çıktı.  Belgesel, içlerinde ressam Sumaya Khadre’nin de bulunduğu Suriye’de Fransızca öğretmeni, matematik öğretmeni, ekonomist, inşaat mühendisliği gibi farklı mesleklerden kadınların, Türkiye’ye göç sonrasında kendilerine yeni bir hayat kurmalarının hikayesini anlatıyor. ‘Ayrılık’, farklı kadın profilleri ve nitelikleri üzerinden farkındalık yaratarak kamuoyundaki yanlış mülteci algısını yıkmak için önemli bir adımı da oluşturuyor.

Proje hakkında detaylı bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/kadinlar-goc-yolunda/ adresini ziyaret edebilirsiniz.