Kapadokya Festivalinde Sivil Toplum Diyaloğu

CRT SBlaise Tiyatro Araştırmaları ve Yaratım Merkezinin, tiyatro ile geleneksel sanatlar arasındaki ilişkiyi araştırdığı çalışmaların bir ürünü olan Sivil Toplum Diyaloğu – Seyirler Projesi, uluslararası bir çok sanatçı, akademisyen ve düşünürü 21-23 Ağustos’ta Kapadokya Festivali’nde bir araya getiriyor.

Proje tiyatro, dans ve müzik başta olmak üzere, çeşitli sanat dalları ve sosyal bilimler disiplinleri arasında bir karşılaşma alanı kurguluyor ve disiplinler arası bir yaklaşımla şu soruları soruyor: İnsanın kendini bilme ve tanıma yolculuğunda sanatın işlevi nedir? Günümüzde sanat bize ne şekilde ayna tutabilir? Proje çerçevesinde bu sorular uluslararası ölçekte ve kültürel bir bakış açısıyla yürütülecek farklı çalışmalarda ele alınıyor.

Seyirler Projesi kapsamında 21–23 Ağustos’ta Kapadokya Uçhisar’da gerçekleşecek festival birkaç farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor:

Atölyeler

Festival kapsamında, Peter Brook’un oyunlarından hatırlayacağımız ünlü Bali’li oyuncu Tapa Sudana ile Güneş Tiyatro’sunun (Theatre du Soleil) müzik yönetmeni Jean-Jacques Lemêtre Türkiye’de ilk kez birer atölye veriyorlar.

Gösterim

Ali ihsan Kaleci’nin, Köroğlu Destanı’ndan yola çıkarak yazdığı ve uluslararsı bir kadroyla sahnelediği Yer ile Gök Arasında – Köroğlu Destanı isimli gösteri ilk kez Kapadokya’da sergileniyor.

Akademik Buluşma

Atölye ve gösterim sürecini izleyecek olan uluslararası ve Türk akademisyen/araştırmacılarla, projenin temel meselesini ve festival sürecini değerlendirmek üzere bir dizi tartışma organize ediliyor.

‘Seyirler Projesi – Kapadokya Festivali’nin bütün etkinlikleri ücretsiz izlenebiliyor. Festival ekibi, bütün şehirlerden izleyiciyi ağırlayabilmek için, kamping, pansiyon, motel ve restoranlarla yapılan anlaşmalar sayesinde, herkese uygun konaklama seçenekleri yaratmış.

Detaylı Bilgi İçin: http://seyirlerprojesi.com

https://www.facebook.com/projet.ideogram?fref=ts