Lisanstan Muaf Elektrik Üretimi Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

Türkiye Enerji Vakfının (TENVA) Macaristan merkezli Enerji Piyasası Düzenleyici Kuruluşları Bölgesel Birliği-ERRA ile birlikte yürüttüğü Lisanstan Muaf Elektrik Üretimi projesi, düzenlenen Ulusal Konferans ile noktalandı. Enerji sektöründe yer alan ve sektöre ilgi duyan herkesin katılımına açık olan konferansta, projenin bir yıl içerisindeki tüm gelişimi ve çıktıları enerji sektörünün temsilcilerinin katılımıyla değerlendirildi.

Son 4 yılın en önemli konusu Lisansız Elektrik Üretimi

Toplantıda katılımcılara hitap eden Türkiye Enerji Vakfı Başkanı Hasan KÖKTAŞ, son 4 yılın konularından en önemlisinin lisansız elektrik üretimi olduğunun altını çizdi. “Lisansız üretim sadece elektrik üretimi değil birçok alanı da etkiler. Sektör; teknoloji, insan kaynağı, millileştirme gibi geniş bir toplumsal paydaşlardan oluşuyor.” diye konuştu. AB Bakanlığı Sektörel Politikalar Başkanı Aylin ÇAĞLAYAN ÖZCAN da, yaptığı konuşmada AB üyelik sürecinde enerji sektörünün önemine değindi.

Açılış konuşmalarının ardından, enerji sektörünün Avrupa ülkeleriyle ilgili durumu, finansal ve hukuksal aşamaları, sektör avantajları ve dezavantajları gibi konular tüm yönleriyle katılımcılara aktarıldı. Tüm katılımcılara proje kitabı dağıtıldı.

Sivil Toplum Diyaloğu Programında  yer alan diğer iki enerji projesi de Konferans kapsamında kapanış konuşmaları gerçekleştirdi. GÜNDER-Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Genel Sekreteri Faruk TELEMCİOĞLU “Türkiye’de Lisanssız Enerji, Mevzuat Ve Pazar Yapısı” sunumuyla; Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği-EUROSOLAR Türkiye Başkanı Tanay Sıtkı UYAR “Lisanssız Enerji Üretiminin Topluluk Enerjisi Açısından Önemi” başlıklı sunumları ile konferansta yer aldı.

İlgilenenler projenin çıktılarından olan E-Öğrenme Platformu’na kayıt yaptırarak aşağıdaki linkten Lisanssız Enerji Ulusal Konferansı Sunumları, Proje Kitabı ve Proje Eğitim sunumlarına ulaşabilirler. http://lisanssizenerji.neting.hu/login/index.php