Mardin’de “Çocuk Hakları İyileşiyor” Projesi Farkındalık Yarattı

Mardin Tarih Kültür Eğitim ve Sanat Derneği tarafından yürütülen “Çocuk Hakları İyileşiyor” Projesi 12-13 Ocak 2016 tarihlerinde yapılan iki çalıştayın ardından 14 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilen bir kapanış toplantısı ile son buldu.

Toplumda çocuk hakları konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında yapılan iki çalıştayda “Türkiye’de Gençlik ve Çocukluk Profili”, “Gençlik ve Çocuk Sorunları”, “Çocuk Hakları ve Sosyal Çevre”, “Sosyal Çevrenin Çocuklar Üzerinde Etkisi” konularında sunumlar ve tartışmalar ve “Çocuklara Yönelik Uygulanabilecek Toplumsal Sözleşme Kuralları” konulu atölye çalışması gerçekleştirildi. Çalıştaylara çok farklı meslek ve yaş gruplarından yoğun katılım oldu.

Çalıştayları takiben yapılan kapanış töreni “Çocukluk ve Çocukluğa Atfedilen Değer” konulu sunumla başladı ve proje koordinatörü Zeynep Davutoğlu Gelmedi’nin projenin çıktılarını anlattığı kapanış konuşmasıyla devam etti. Proje süresi boyunca yaklaşık 500 kişiye ulaşarak hedeflenenin üzerinde bir başarıya ulaşıldığı, bunun bilinçlenme açısından çok önemli olduğu ve projenin sürdürülebilirliği için çalışmalara devam edileceği belirtildi.

Proje hakkında detaylı bilgi için http://www.cocukhaklari.org adresini ziyaret ediniz.

Fotoğraf: İbrahim Ayhan