Medya Etiği Açık Tartışma Platformu Kapanış Konferans

Arı Hareketi Toplumsal Katılım ve Gelişim Derneği (ARI) tarafından yürütülen “Medya Etiği Açık Tartışma Platformu (OPDIME)” Kapanış Konferansı 13 Ocak 2016 tarihinde İstanbul’da yapıldı.

Proje sürecinde, bir yandan medya sahipliği bağlamında 90’lardan bu yana Türk medyası incelenirken, bir yandan da insan hakları, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi konular kapsamında medya etiği ele alındı. Türkiye’de ve İsveç’te medya uzmanlarının katılımıyla yürütülen projede, her iki ülkede yapılan seminer çalışmaları ve konferans etkinlikleri fikir paylaşım platformu olarak işlev gördü ve çalışmanın sonunda tüm çıktılar bir kitapta toplandı.

Kapanış konferansı ARI Hareketi Başkanı Ural Aküzüm’ün açılış konuşmasıyla başladı ve “Medya Etiği ve Türkiye Deneyimi: 90’lar ve Bugün” ve “Medya Etiğinde Dünya ve Türkiye: Yapısal Ve Zihinsel Problemler” konulu panellerle devam etti.

Konuşmacıların medya etiği konusunu gazeteci, akademisyen ve STK çalışanı kimlikleriyle ele aldığı panellerde, insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü gibi temel kavramlar eşliğinde medya etiği konusu hem yerel hem de dünyadan örneklerle ele alındı.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/medya-etigi/