“Medya Etiği ve Şeffaflık” Almanya’da Masaya Yatırıldı!

Kanal Avrupa Televizyonu liderliğinde yürütülen “Medya İşbirliğinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında planlanan “Medya Etiği ve Şeffaflık”  konulu panel, 13 Aralık 2015 tarihinde Almanya’nın Duisburg kentinde gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gören panelde, meslek ilkeleri ve sorumluluklar, medyanın toplumun kalitesine etkisi, yerel medyanın sorunları, sosyal medya, medyada şeffaflık, özgürlük ,etik anlayışı ve Avrupa Türk medyasının dünü ve yarını gibi konular tartışıldı.

Panel, Kanal Avrupa Televizyonu Genel Müdürü Ali Paşa Akbaş, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Basın İlan Genel Müdürü Cenk Koray Doğan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Kanal Avrupa Televizyon’u Genel Müdürü Ali Paşa Akbaş konuşmasında; “Bizim işimiz, asıl görevimiz  medyayı bir araya getirerek, sıkıntı ve sorunlarını nasıl çözeriz, nasıl çözüm yolları buluruzu tartışmaya açmak. Toplumumuzun geleceğinde en önemli etken olan medyayı nasıl başarılı kılarızın mücadelesini veriyoruz. Bunun için sizleri bir araya getirmek istiyorduk. İşin uzmanları burada, bugün herkes konuşacak!’ dedi.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamından yürütülen proje, Alman ve Türk medya kuruluşları ve STK’lar arasında diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesini ve medya çalışanlarının yanı sıra, kamuoyunu AB politikaları, Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye’nin AB katılım süreci ve sürecin günlük hayatımıza etkileri hakkında bilgilendirerek yanlış algıların yok edilmesini amaçlıyor.