Medya, STK ve Kamu temsilcileri diyalog için yol haritası çizdi

Medya, STK ve Kamu kurumlarından 50’nin üzerinde temsilcinin katıldığı İstanbul Diyalog Semineri 13-14 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlendi.

Aralarında İstanbul’un farklı ilçeleri ve civar kentlerin yerel yönetimleri, Sivil Toplum Kuruluşları ile yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katıldığı diyalog semineri, Anlamak, Anlatmak Anlaşmak adlı panel ile başladı. Panelde Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar ve sonuçlarının kamuoyunda daha bilinir kılınmsı ve bu sürecin hayatımıza kazandırdıklarının geniş kitlelere aktarılmasında bu üç sektörün rolü değerlendirildi. Panel, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr Mehmet Cangir’in, bakanlık olarak öncülüğünü üstlendikleri bu süreçte, tüm aktörlerin desteğine ihtiyaç duyulduğunu ve bu sürecin daha etkin kılınması için bakanlık olarak farklı çalışmalarla gerek STK, gerek kamu gerekse medyayla bir araya gelerek önümüzdeki dönemlere ilişkin çalışmaların yol haritasını çıkardıklarını ifade ettiği açılış konuşmasıyla başladı. Diyalog seminerlerinin de işte tam bu noktada önemli bir rol oynadığını da belirten Dr Cangir, yeni Avrupa Birliği Stratejisi doğrultusunda bu çalışmalara devam edeceklerini de belirtti.

İSTANBUL1istanbul52015-05-13 09.44.59

Daha güçlü bir diyalog için STK-Medya-Kamu işbirliği

Panelin ardından başlayan ve 1.5 gün süren seminer kapsamında, katılımcılar AB üyelik sürecinde yapılan çalışmaların kamuoyunda daha bilinir kılınması için basın ve halkla ilişkiler kampanyaları tasarlarken, konunun uzmanlarının da katıldığı atölyelerde, pratik çalışma imkanı yakaladı.

Seminerin son bölümünde, katılımcılar, AB sürecinde bu üç ayaklı iletişimin bölgelerinde daha etkin kılınması için bir yol haritası da belirledi.

katılım1katılım2 katılım3 katılım4katılım5katılım6katılım8katılım9katılım10