Sarıkamış’taki Boz Ayı Nüfusu Şaşırttı!

İtalyan Oikos-Onlus Enstitüsünü, Sarıkamış’taki Boz Ayı Nüfusu Şaşırttı!
Bozayıların Korunması
 projesi çerçevesinde KuzeydDğa Derneği ile İtalyan ortağı Oikos-Onlus Enstitüsü Sarıkamış’ta buluştu. Bozayı nüfusunun AB politikalarına ve mevzuatına uygun olarak yönetilmesi için Türkiye ve İtalya arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının hedeflendiği proje kapsamında Sarıkamış’a gelen 7 kişilik İtalyan heyet, buradaki bozayı nüfusu karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Kendi ülkelerinde toplam 30’u geçmeyen bozayı nüfusunun tek bir bölgede ve daha fazla sayıda olmasına şaşıran heyet, şehrin çöplüğünde burun buruna geldikleri bozayıların bol bol fotoğrafını çekti.

Bozayılar uydu sistemli tasmalar ile takip ediliyor
Bozayıların boyunlarına taktıkları tasma sayesinde uydu takip sistemini kullanarak inceleyen KuzeyDoğa Derneği,  ayı yakalama ve izleme konularındaki tecrübelerini ortaklarına aktarıyor. Yapılan teknik toplantılarda bir araya gelen uzmanlar, bozayı ekolojisini, nüfusunun yönetimini ve korunmasına yönelik pek çok konuyu inceliyor. Proje kapsamında, takılan tasmalarla bozayıların alan takibi, alan kullanımı, hareketi, beslenme ve uyuma rutinleri gibi önemli verilere ulaşılıyor.

Bozayıların Korunması projesinin bir diğer önemli ayağını ise insanlar ile bozayıların arasındaki çatışmanın engellenmesi konusu oluşturuluyor. Bozayıların şehre kadar indiği bir ortamda, köylülere ve öğrencilere, bozayıların ekosistemdeki yerleri ve önemi ile bozayılar ile karşılaşıldığında nasıl davranılması gerektiği gibi çeşitli konularda eğitimler veriliyor.

Türkiye’de ilk defa ayı taşıma kafesi tasarlanıyor
Projenin her iki ortağı da, daha şimdiden kurdukları diyaloğu daha da ileriye götürmek için bundan sonra beraber hangi projelere imza atabilecekleri konusunu konuşmaya başladılar. KuzeyDoğa Derneğinin İtalyan ortaklarında gördükleri ve inceledikleri bozayıları taşıma kafesleri, bu işbirliği sayesinde çok yakında Türkiye’de de üretilmeye başlayacak. Kolları şimdiden sıvayan KuzeyDoğa Derneği, tasarımın teknik çalışmalarına başladı.

Proje hakkında daha fazla bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/boz-ayilarin-korunmasi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.