Sivil Toplum Diyaloğu Programının 4. Dönemi Sona Erdi

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu (STD) Programının Dördüncü Dönemi “Diyaloğu Yakala” Deneyim Paylaşımı ve Yeni Dönem Fırsatları toplantısı 14 Aralık 2017’de Ankara’da yapıldı. Yaklaşık 350 kişinin katıldığı toplantıda, 200’ün üzerinde sivil toplum kuruluşu da hazır bulundu.

Diyaloğu Yakala toplantısının sabahki bölümünde bir araya gelen Sivil Toplum Diyaloğu ailesini, her sabah dinleyicileriyle buluşan Modern Sabahlar Radyo programını sunan Ege Kayacan, Fahir Öğünç, Oktay Demirci karşıladı. 22 aylık STD süresi sonunda yeniden bir araya gelen hibe faydalanıcıları, AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı ve Teknik Destek Ekibi Modern Sabahlar ekibiyle birlikte geçirdikleri dönemi eğlenceli bir şekilde değerlendirdiler. Başarılarını kutladılar. Bu güzel sohbetin ardından da İz TV tarafından hazırlanan ve Programı projeler üzerinden anlatan belgesel film ilk kez izleyicilerle buluştu.

Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Öner’in objektifinden STD’nun geçirdiği 9 yıllık başarılı, insan odaklı ve Türkiye ile AB toplumlarını buluşturan projeler, Diyaloğu Yakala Fotoğraf Sergisi aracılığı ile kamuoyuyla paylaşıldı. Cer Modern’deki sergi bir hafta açık kalarak, sanatseverlerle de buluşmaya devam edecek.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise sırasıyla Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Adalet ve İç İşleri Bölüm Başkanı Sayın Michael Rupp; AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Mehmet Cangir birer konuşma yaparak, sivil toplumun önemini vurguladılar. AB Bakanlığı Program Uygulama Başkanı Sayın Bülent Özcan ise Sivil Toplum Diyaloğu Programının ilk temellerinin atıldığı 2006 yılından bu yana neler yapıldığını sivil toplum kavramının nasıl sektöre dönüştüğünü anlattı. Sivil Toplum Diyaloğu 5. Dönemini tanıttı.

Diyaloğu Yakala kapanış toplantısı, AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü Sayın Murat Özçelebi ve STD Programı Koordinatörü Sayın Murat Başer’in yeni dönem hibe fırsatları ve Sivil Toplum Diyaloğu 5. Dönemine ilişkin sunumları ile sona erdi.