Siyah Elmas için İspanyol ve Türk Uzmanlar buluştu!

Forest Sciences Centre of Catalonia (CTFC) ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) ortaklığında yürütülen Trüf Mantarı ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Ağı Projesi İspanya’dan ve Türkiye’den sivil toplum, kamu, özel sektör ve akademi alanında çalışan 40 uzmanı bir araya getirdi.

Katılımcılar önce iki gün süren teknik ziyaretlerde bulundular. İlk olarak Antalya’da faaliyet gösteren Talya Bitkisel ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Aromatik bitkilerden elde edilen yağ üretim sürecini gözlemledi, laboratuvar, koleksiyon bahçesi, üretim ve çoğaltım yapılan seraları inceledi.

Daha sonra Denizli’de Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı milli park alanı olarak çevrilmiş bölgede siyah elmas olarak da anılan trüf mantarı arama çalışmaları yapıldı. Doğal trüf mantarının yetiştiği arazide, uzmanlar eşliğinde trüf mantarı çıkarıldı, aşılanarak ekim yapılan meşe fidanlığını gözlemlendi.

Teknik gezinin ikinci gününde ise Muğla Orman Genel Müdürlüğüne bağlı alanda defne ve kekik envanter toplama çalışması yapıldı ve yetkililer sürecin nasıl ilerlediği ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Teknik gezi Fethiye’de hem trüf hem de lavantanın aynı tarlaya dikilmiş alan ziyareti ile sona erdi.

Teknik gezi ardından katılımcılar, tıbbi aromatik bitkiler ve trüf mantarı olarak iki farklı çalışma grubuna ayrıldılar. Türkiye’nin bu alanlardaki güçlü ve zayıf yönlerini, gelişmeye dair önündeki fırsatları ve tehditleri değerlendirdikleri bir atölye çalışması gerçekleştirdiler.

Trüf Mantarı ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Ağı Projesi, Türkiye ve İspanya’da trüf mantarı ve tıbbi aromatik bitkiler alanlarındaki mevcut bilgiyi geliştirmek, farklı bölge ve sektörlerden bir araya gelen paydaşlarla diyalog ve işbirliği alanı oluşturmak ve Türkiye ve İspanya’daki paydaşların uzun vadeli işbirlikleri desteklemeyi amaçlıyor.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/truf-mantari-ve-tibbi-aromatik-bitkiler-agi/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.