Tanıma Ağı Projesi Ankara’da Kapanış Konferansını Gerçekleştirdi.

Bulgaristan ve Türkiye’de mesleki yeterliliklerin karşılıklı tanınması için Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfının (BİSAV) yürüttüğü Tanıma Ağı projesi sona eriyor.

Türkiye’de yaklaşık 800 bin çift vatandaşlık hakkına sahip kişiyi yakından ilgilendiren projenin kapanış konferansına Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Ankara Bulgaristan Büyükelçisi Nadezhda Nikolova NEYNSKY, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman, AKP Amasya milletvekili Haluk İpek ile Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu da katıldı.  Proje sonuçlarının açıklandığı kapanış etkinliği mesleki yeterlilikle ilgili panelle devam etti. Proje sonuçlarının yaygınlaştırılması bölümü ile noktalandı.

Proje Kapsamında Neler Gerçekleştirildi?

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki tanıma ve denklik sorununun çözümüne yönelik karşılıklı bir tanıma ağının kurulması için BİSAV ve Bulgaristanlı ortağı Bölgesel ve Sivil İnisiyatif Birliği Derneği (Alliance for Regional and Civil Initiatives) her iki ülkedeki meslek gruplarını taradı, araştırdı ve karşılaştırmalar yaptı. Ülkelerdeki sistemler titizlikle incelendi, uzmanlarla görüşüldü. Bunlara dayanılarak projenin en önemli çıktılarından biri olan ‘danışmanlık kılavuzları’ oluşturuldu. Dört tanesi Türkiye’de, beşi de Bulgaristan’da olmak üzere 9 Seminer gerçekleştirildi. Bu konuda çeşitli farkındalık ve tanıtım çalışmaları yapıldı. Diğer çok önemli bir çıktı da biri Ankara, diğeri de Sofya’da olmak üzere ücretsiz bilgi ve danışmanlık hizmeti veren iki ofisin –Mesleki Tanıma Bilgi Merkezi (METBİM)-  kurulmasıydı. Projenin sürdürülebilir olması açısından METBİM proje bittikten sonra da bilgi ve danışmanlık hizmetini vermeye devam edecek. Ancak proje bittiği için bu hizmet cüzi ücretli hale dönüşecek. Yine proje kapsamında oluşturulan web sitesi  www.metbim.org sayesindeyse, isteyenler bu hizmetlerden online başvuruda bulunarak da faydalanabilecekler.