Türkiye ve Litvanya’da Aile Basketbol Turnuvaları Yolda

Sahada Ol Sağlıklı Ol projesi, Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Yaklaşık bir yıl önce başlayan proje kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden seçilen 24 genç basketbol koçu, eğitimler aldı. Litvanya’ya giderek basketbol kültürü ile yoğrulmuş bu ülkede, neredeyse gelenek halini alan aile basketbol turnuvalarının nasıl düzenlendiğini bizzat gördü. Karşılıklı tecrübe alışverişi ardından şimdi bu genç koçlar, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan aile turnuvalarını gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Aile Turnuvalarına toplam 1200 kişi katılıyor

Genç koçlar, proje aracılığı ile Türkiye’de 12 şehirde (İzmir, Erzurum, Elazığ, İstanbul, Trabzon, Samsun, Kayseri Ankara, Mersin, Antalya, Çanakkale, Gaziantep, İstanbul) toplam 480 çocuk ile 480 ebeveynini buluşturmaya hazırlanıyor. Türk Basketbolunu Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın yürüttüğü proje, Litvanya’ya da ulaşıyor. Proje ortakları Asociacja Aktyvistai ile birlikte, Vilnius, Panevėžys, Šiauliai, Kėdainiai, Alytus, Plungė, ve Kaunas şehirlerinde toplam 120 çocuk ve ebeveyn de Türkiye ile eş zamanlı olarak aile turnuvalarında bir araya geliyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu, Litvanya Basketbol Federasyonun  da iştirakçi olarak yer aldıkları proje, basketbolu bir araç olarak kullanarak, genç nesillere takım oyunu, çabuk ve doğru karar verme, dayanışma, kötü alışkanlıklardan uzak durma başta olmak üzere, spor bilincini yaymak ve yaygınlaştırmaktan yola çıktı. Sahada Ol Sağlıklı Ol projesi, spor sayesinde elde edinilecek avantajların farkına varılması ve öğrenilerek gerek ailelerin gerekse gençlerin yaşam kültürlerinin bir parçası olmasını hedefliyor. Bu sayede sadece gençlerin değil, ailelerinin de spora yönelimini artırmayı hedefliyor.

12-16 yaş aralığındaki çocukların aileleriyle aynı sahayı paylaşacağı turnuvaların yanı sıra, seçilen dezavantajlı tüm çocuklara forma, ayakkabı, spor çantası dağıtılıyor. Çocuklar, sağlıklı yaşam ve kişisel gelişim eğitimleri alıyor. Aynı zamanda bu eğitimleri alan çocukların ailelerine de destek veriliyor. Ailelere de çocuklarının gelişimine destek olmaları için sağlık ve fiziksel hareket konulu seminer düzenleniyor. Projenin en önemli çıktılarından birini de, çocuklara FIBA 3X3 Basketbol Lisansının verilmesi oluşturuyor.

Sahada Ol Sağlıklı Ol Projesi, All-Star 2017’deydi!

Basketbol Federasyonunun başlattığı “omuz omuza” kampanyasına da destek veren Sahada Ol Sağlıklı Ol projesi,  15 Ocak Pazar günü Ülker Sports Arena’daydı. Yıldız basketbol oyuncularının, basketbol camiasının, medya mensupları, sanatçıların, iş dünyasının ve basketbol severlerin yer aldığı All-Star2017’de milli birlik ve beraberliğimizi pekiştiren ‘Omuz Omuza’ mesajı bir kez daha, daha güçlü bir şekilde verildi. Spor Toto All-Star 2017’nin tüm gelirlerini şehit ailelerine ve gazilerimize yardım etmek üzere açılan kampanyaya bağışlandı. Proje kapsamında yer alan çocuklardan birinin sahaya getirdiği top ile başlayan karşılaşma, sporun birleştirici gücünün de altını çizdi.