Türkiye’de bir ilk gerçekleşti!

Öğrenciler Girişimcilik Becerilerini Belgeledi!

Girişimcilik Eğitimi Projesi kapsamında 15-19 yaş arasındaki öğrencilerin bir iş kurmak ya da başarılı bir şekilde istihdam edilebilmek için gerçek girişimcilik deneyimine sahip, bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazanmış olduğunu belgeleyen uluslararası Entrepreneurial Skills Pass (ESP)  sınavı ilk defa Türkiye’de İstanbul ve İzmir’de yapıldı.

Pilot olarak seçilen bu iki ilde okulları içinde bir yıl boyunca mini şirket deneyimi yaşayarak, gerçek girişimcilik yetilerini, ekonomi bilgilerini ve iş ile ilgili becerilerini sınamak isteyen toplam 103 öğrenciye ESP final sınavı uygulandı. 58 öğrenci ESP sertifikasına sahip olmak için gerekli olan yüzde 70 başarı kriterini yakaladı. Proje kapsamında 45 öğretmende programı öğrencilerine duyurmak üzerine eğitim aldı.

Öğrenciler 23 ülkede geçerliliği olan ESP sertifikaları ile artık uluslararası bir ağın da parçası oldular. Böylelikle özellikle üniversitelere başvurularda pozitif yankısı olacak uluslararası bir sertifikaya sahip olmalarının dışında bir çok iş fırsatında da kendilerini öne taşıyacak faydalı bir kazanç da elde ettiler.

ESP Nedir ? Neden önemlidir?
23 Avrupa ülkesinde yürürlükte olan ESP programı, bu belgeyi alan gençlere iş dünyasında çok ciddi avantajlar sağlıyor. Çeşitli şirket ve kuruluşlar ESP sahiplerine ek fırsatlar sunarak programı destekliyor. Bu kuruluşlar ESP’yi daha ileri düzeyde eğitim almak isteyen, iş dünyasına yeni katılan veya kendi girişimini başlatan gençler için bir rekabet avantajı olarak görüyor. Belge sahipleri Avrupa’da küçük ve büyük işletmeler, yüksek düzey ve uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan fırsatlara da erişme olanağına kavuşuyorlar.

Daha fazla bilgi edinmek için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/turkiyede-girisimcilik-egitiminin-guclendirilmesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.