TÜRKONFED KOBİ’ler İçin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesini Tamamladı

Şirketlerin, sosyal ve çevresel duyarlılıkları, yaptıkları işlere ve diğer kurumlarla ilişkilerine gönüllü bir şekilde entegre etmeleri olarak tanımlanan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kavramını Türkiye’de yerleştirmeyi hedefleyen Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye’nin 7 farklı bölgesinde 500’e yakın KOBİ’ye ulaştı.

Türkiye’den Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Hollanda’dan MVO Hollanda’nın ortak olarak yer aldığı KOBİ’ler için Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi, KOBİ’lere kurumsal sosyal sorumluluk aracılığı ile sürdürülebilir bir rekabetçilik becerisi kazandırmak üzerine yola çıkmıştı. Projenin kapanış toplantısında konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, ‘’ Projeye katılan KOBİ’lerimize kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle istihdamı artırabilmelerinin, büyümelerinin mümkün olduğunu örneklerle gösterdik.’’ dedi.

AB ile müzakerelerin en önemli özelliğinin sivil toplum diyaloğunu geliştirmek olduğunu vurgulayan Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan ise,  projenin Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında finanse edilen 80 proje içinde çok başarılı olan projelerden biri olduğunun altını çizdi. Konuyla ilgili MVO Hollanda Uluslararası İlişkiler ve iş Geliştirme Direktörü Bernedine Bos, bu proje ile başlayan işbirliğini iki ülke arasındaki hükümet, iş, ticari işbirliklerinde de sürdürmeyi ve artırmayı hedeflediklerini  söyledi.

KOBİ’ler için Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında, ulaşılan tüm KOBİ’lere KSS projeleri üretmenin yolları ve bu projeler yoluyla Türkiye ekonomisinde oluşturacakları katma değer anlatıldı. Ayrıca KOBİ’lerin sosyal, çevresel, etik, insan ve tüketici hakları gibi konuları günlük iş faaliyetlerine nasıl entegre ederek kurumsal bir yapıya dönüştürebilecekleri aktarıldı. Sosyal sorumluluk politikalarının temel amaç ve prensipleri konularında da farkındalık yaratıldı.

Proje hakkında detaylı bilgi için http://kobilericinkss.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.