Yağmur Hasadı Projesi Sona Erdi

Peyzaj Araştırmaları Derneğinin (PAD), Türkiye Belediyeler Birliği, Çankaya Belediyesi  ve Portekiz İnsani Dünya Derneği ile hayata geçirdiği Yağmur Hasadı projesinde sona gelindi.  Yağmur Günü Kapanış Toplantısına, belediye çalışanları, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin ilgili bölümleri katıldı. Soru – cevap olarak ilerleyen panelde, sunumlar yapıldı.

Proje Kapsamında Neler Gerçekleşti ?

Proje, kuraklıktan en çok etkilenen coğrafyalardan İç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara’da, yağmur hasadı yoluyla kırsal ve kentsel alanlarda  yağmur suyunu tutarak farklı alanların su ihtiyacını karşılayabilecek çözüm önerileri üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Yağmur hasadı konusunda farkındalık yarattı. Belediyeler uygulama yöntemlerini yerinde öğrenerek yağmur hasadı konusundaki uygulamalarını hızlandırdılar. Çankaya’da yaşayan köylülere, sulama yapmak amacı ile yağmur hasadını nasıl yapabilecekleri konusunda teknik bilgi verildi. Çiftçiler ilk uygulamaları kendi bahçelerinde yaptılar. Yağmur Hasadı Uygulamalarına Giriş Rehberi: İklim Değişikliğine Uyum Kapsamında Bir Çözüm Önerisi  adında kitapçık hazırlandı.

Proje Bitti Ama Uygulama Tam Gaz Devam

Yağmur Hasadı projesi bir yıllık ömrünü tamamlamasına rağmen, sürdürülebilirlik konusunda önemi başarılara imza attı. Çankaya Belediyesi, projeye ilişkin ilçe genelinde 500’e yakın parkta su tutma peyzajları oluşturulması ve toprakta suyun depolanmasını sağlayacak teknik ve fiziki dönüşümlerin sağlanması konusunda çalışmalarına devam ediyor. Yöntemler uygulandığı takdirde dünyada yağmur hasadı yönetimine göre tasarlanmış parkların ilk örnekleri de ortaya çıkmış olacak. Bunun dışında konuya ilişkin farkındalıkları artan çiftçi kooperatifleri, sivil toplum kuruluşları ve diğer belediyelerden çalışanlar,  proje kapsamında Portekiz’de  verilen eğitici eğitimlerinin başarısını gördükleri için, Portekiz ile kurulan ortaklıklar sayesinde bu eğitimlere katılmaya devam edecekler.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için http://siviltoplumdiyalogu.org/project/yagmur-hasadi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.