Yaşlı Bakımında İyi Uygulamalar Ağı Konferansı Düzenlendi

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara’da Yaşlı Bakımında İyi Uygulamalar Ağı Konferansı düzenlendi.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında Sistem ve Jenerasyon Derneği tarafından yürütülen, Yaşlı Bakımında İyi Uygulamalar Projesi, önemli bir konferansa ev sahipliği yapyı.Yaşlı bakımı ve bakım hizmeti verenlerin desteklenmesi; yaşlı istismarının önüne geçilmesi gibi hedefleri bulunan proje kapsamında Avrupa Birliği üye ülkelerinde bu alanda yapılan çalışmaların Türkiye’ye getirilmesi için bir dizi çalışma gerçekleştirildi. 

İngiltere ve Almanya’dan benzer konularda çalışan sivil toplum kuruluşlarının ortaklığında gerçekleştirilen proje kapsamında, düzenlenen karşılıklı ziyaretlerle bu uygulamaların yerinde incelenmesi ve konu hakkında ilgili kişilerin detaylı bilgi edinmesi sağlandı. Aynı zamanda yaşlı bakımına yönelik bir eğitim modülü çalışması da gerçekleştirilen projede yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile paylaşılması amacıyla bir konferans düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen konferansa, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından çok sayıda yetkili de katıldı. Bakan Gürcan konuşmasında, “Ailenin yerini başka hiçbir kurum alamıyor. En kaliteli imkanlar da sunsanız ailenin sıcaklığını veremiyorsunuz. Bakanlığımız da yaşlılarımızın kendi aile ortamlarında hayatlarını sürdürmelerini öncelikli olarak destekliyor ve öncelikli olarak bu politikayı benimsiyor” ifadelerine yer verdi.

Bakan Gürcan, konuşmasında aynı zamanda, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Türkiye’de de yaşlı nüfusun genel nüfusa oranlarının gün geçtikçe arttığını ifade ederek yaşlanmanın toplumsal ve kültürel bir süreç olarak ele alınması gerektiği ve bu sürecin işlevsel ve sağlıklı bir şekilde üretilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

“Yaşlı bakımı önem kazanmakta”

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Cangir ise projeye katkılarından dolayı Sistem ve Jenerasyon Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına teşekkür etti.

Avrupa Birliği sürecinde 2 binin üzerinde yasal mevzuatı hayata geçirdiklerini belirten Cangir, bu mevzuatın ne kadar uygulandığının bu projelerle ortaya çıktığını söyledi. Projenin örnek olduğuna işaret eden Cangir, bu tür projelerin Avrupa Birliği ile diyaloğu da bir şekilde tesis ettiğine değindi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi de Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında yaşlı toplumları arasına girmeye başladığını ifade etti. Bu nedenle yaşlı bakımının önem kazandığına işaret eden Çiftçi, yaşlıların daha iyi bakım hizmeti alabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Proje ve etkinliklerine ilişkin detaylı bilgi için www.trianglenet.info adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konferansı5

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan açılış konuşmasını yapıyor

Konferansı3

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir Konferansta Sivil Toplum Diyaloğu Programı yönelik bilgi verdi.