Yeşil İklim Yeşil Ekonomi Projesi Yerel Ziyaretlerini Sürdürüyor! Yeşil İklim Yeşil Ekonomi Projesi Yerel Ziyaretlerini Sürdürüyor!

Yeşil Düşünce Derneği tarafından yürütülen Yeşil İklim Yeşil Ekonomi Projesi, şimdiye kadar toplam üç çalıştayını İstanbul’da tamamladı. Geçtiğimiz Haziran ayında Çanakkale ile başlayan yerel ziyaretleri ise İzmir’de devam ediyor. Belçika’daki Green European Foundation (Yeşil Avrupa Vakfı) ile Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezinin ortak olduğu projenin İzmir ayağına, İzmir Büyükşehir, Seferihisar ve Edremit Belediyeleri, Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinden uzman ve akademisyenler, yenilenebilir enerji kooperatif girişimleri, çevre aktivistleri, bu konuda duyarlılık gösteren yerel paydaşların temsilcileri ile özel sektörden enerji uzmanları katıldı.

Toplantıda Türkiye’de yenilenebilir enerji politikaları masaya yatırıldı. Bu politikaların bölgesel ölçekteki uygulamaları, merkezsiz enerji üretimi konusu ile belediyelerin yenilenebilir enerji konusundaki çeşitli çalışma ve girişimlerinin mevcut durumu ve sorunları tartışıldı. Enerji kooperatifleri ve temiz enerji santrallerinin bölgelerdeki durumları ile teşvikler, mevzuat ve ekonomik değerlendirmeler konuşuldu. Bu tür uygulamaların önündeki engeller, sorunlara önerilen çözümler ve kurumlar arası olası iş birlikleri de ele alındı.

Yeşil İklim Yeşil Ekonomi projesinin bundan sonraki durağı Bursa olacak. Başkent Ankara’yı da ziyaret edecek olan proje,  burada çeşitli lobi faaliyetleri düzenleyecek. Yeşil Düşünce Derneği, proje sonunda konuyla ilgili uluslararası bir konferansa da ev sahipliği yapacak.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye http://siviltoplumdiyalogu.org/project/yesil-iklim-yesil-ekonomi/ veya http://web.yesildusunce.org/yesil-iklim-yesil-ekonomi-projesi/ linklerinden ulaşabilirsiniz.